úterý 10. května 2016

RECENZE #10 - PROROCTVÍ

Obecné informace o knize:


Název (v originále): Starcrossed
Autor: Josephine Angelini
Rok vydání: 2014
Počet stran: 488


Anotace:


Hlavní postavou je šestnáctiletá Helen Hamiltonová, která od dětství vyrůstá na americkém ostrůvku Nantucket. Bolestně si uvědomuje, že se od ostatních vrstevníků liší – nejen svojí výškou (má zhruba metr osmdesát a vypadá to, že možná ještě poroste), ale i schopnostmi. Už odmalička se kolem ní dějí záhadné věci, umí například superrychle běhat a má nadlidskou sílu, kterou se snaží před okolím skrývat. Má obrovský strach, že tyhle její „abnormality“ značí, že je nějaká zrůda, a tak se snaží co nejvíc splynout s davem, nevyčnívat. Což je minimálně při její výšce opravdu těžké :-) Pak ale na ostrov zavítá početná rodina Délosových, kteří se sem přesunuli ze Španělska, a všechno je jinak. Obvykle mírná a klidná Helen začne být napjatá jako struna a přecitlivěle reaguje na jakoukoli zmínku o novousedlících, přestože je vůbec nezná a ani je nikdy neviděla. Její okolí, táta Jerry, nejlepší kamarádka Claire a kamarád Matt, ji nepoznávají a nechápou, co se děje.

Můj názor:


„Postavy jsem si oblíbila snad všechny (teda až na záporáky, samozřejmě, ale i tak byly dobře provedení), protože měli ducha, každá měla sebe sama. Nebyly to jen bezmyšlenkovité opičky, které udělali tu věc, která se jim hodila. Museli přemýšlet a vzdát se věcí a rozvíjet svou osobnost.“ Přesně tuto větu jsem si poznamenala před dvěma lety, kdy jsem kniha četla poprvé, teď bych ji sice napsala jinak, ale naprosto s mým mladším já souhlasím.

Tato kniha patří k současným nejvíce psaným knihám pro mládež, a to retelingům. (převyprávění klasického příběhu). Je to retelling světoznámeho eposu Ilias od pana Homéra smíchaný s kapkou řeckých bohů. Mnohé z vás by mohlo napadnout, že tento příběh je prostě jen okopírovaný příběh Percyho Jacksona, ale není to tak. Kniha se sice zabývá potomky řeckých bohů, ale úplně v jiném směru.

Proroctví byla kniha, která mě po dlouhé době nezanechala klidnou. Žila jsem životy hlavních hrdinů, trápila se s nimi, prožívala jejich radosti, a to se často nestává. Většinou jen čtu příběhy, ale tady jsem se tak jednoduše vžila do hlavních hrdinů, že to bylo až neuvěřitelné. Ze začátku jsem měla drobné pochyby, protože mi styl autorčina psaní byl cizí. Vadilo mi, že příběh není psaný ich formou. Zvykla jsem si, ale chviličku to trvalo v momeňtě kdy jsem přestala vnímat co se děje kolem mě, tak ta kniha mě už nepustila. Mohl na mě mluvit, kdo chtěl a já jsem se jen zabývala tím, jak se děj bude dál vyvíjet. Ale bohužel to netrvalo dlouho.


K ději nemůžu říct nic špatného. Většinou, když se v knize střídají části z obyčejného života a fantasy života, tak mě ten obyčejný nebaví, ale tady byl docela zábavný a nepředvídatelný.

Zvraty, napětí a strach, to kniha všech pro mě obsahovala. Konec byl samozřejmě napínavý, abychom si koupili další díl této série a dali vydělat všem, co se na tomhle podíleli.


Závěr:


Když jsem knihu četla jako menší, neuvěřitelně mně uchvátila, teď když jsem trochu povyrostla, jsem zjistila, že kniha je vážně docela dobrá, ale existují jednoduše lepší.

Knihy, které si přečtěte, pokud se vám líbila Fangirl:


  • Železný král – Julie Kagawa
  • Šepotání - Anita Grace Howard
  • Cinder - Marissa Meyer
  • Bylo nebylo - Odette Beane


     

     

Citáty:

„Rozmysli se, která z variant je horší, a rozhodni se pro tu druhou. Aspoň budeš, jakkoli to bude těžké, vědět, že se vyhýbáš něčemu ještě horšímu."

 

„Tohle není radost - radost je opak vězení. Otvírá srdce, nezamyká je. Radost je svoboda, jež osvobozuje od smutku, hořkosti, nenávisti.“

Žádné komentáře:

Okomentovat