sobota 9. dubna 2016

TROCHU JINÁ RECENZE - DYSTOPIE


Dneska jsem se rozhodla, že udělám recenzi napříč dystopickými světy, které jsou už nějakou chvíli tak trochu v kurzu. Ne, že by dystopie dřív neexistovaly, ale jen to ještě nebyly dystopie. Pokud jste o tomto žánru ještě neslyšeli, tak se vám ho pokusím trochu přiblížit. Dystopie je jedna z větví klasického scifi. Teď jste si nejspíš vybavili létající auta a uklízející roboty, ale ona to není tak docela pravda. Hlavním prvkem je, že dystopický svět je svět lidí, kteří přežili zkázu světa a snaží se světu nastolit nový, odlišný řád (často velmi drastickým způsobem). Další znak je, že lidem se tento většinou tento řád moc nelíbí a chtějí se bouřit a mezi tímto chaosem se většinou zamilují (stíhají všechno). Velmi často tyto světy jsou obrazem světů středověkých, ale jen s ropnou skvrnou na moři a radiací ve vzduchu. A taky je tu plno těch světů, ve kterých chybí vzduch, voda a je moc horko.  Knihomolové toto období dystopií chápou jako knížky, které přišly po Hunger Games. A teď vám jich pár představím, přes ty známé až po ty nováčky.              1. 
Divergence - Veronica Roth:
Nejznámější a nejvíce se podobající popisu dystopie, která oslovila velké množství čtenářů, ale i filmových fanoušků.
AnotaceHlavní hrdinka Beatrice žije v Chicagu budoucnosti, kde je společnost rozdělena do 5 frakcí a každá z nich se věnuje pěstování určité ctnosti - Odevzdanost, Neohroženost, Sečtělost, Mírumilovnost a Upřímnost. Každý rok ve stanovený den si musí všichni šestnáctiletí vybrat jednu z frakcí, do níž budou patřit po celý svůj život. Beatrice se rozhoduje mezi tím, jestli zůstane s rodinou, nebo bude sama sebou - obojí mít nemůže…


2. Selekce - Kiera Cass:
Kniha pojednává o 35i možných budoucích princeznách, které jsou vybrány, aby soutěžily o ruku prince Maxona a staly se královnou. Podle mého názoru není lepší slaďárny, kterou byste v této době mohli přečíst. Je to nápadité, napínavé a vystupuje tam princ s modrýma očima, co víc si přát, že ano? :)


3. Skleněný trůn - Sarah J. Maas:
Jedna z těch dystopií, která se odehrává, jakoby ve středověku, ale není tomu tak. Je to překvapivě o dívce, která je profesionálním zabijákem a je za to uvězněna. Dostává příležitost na záchranu, když je jí nabídnuta možnost vyhrát místo králova bojovníka. Pokud hledáte knihu naplněnou krásnými slovními obraty a sarkasmem, ale hlavně neúnavným dějem, je to něco pro vás.

4. Rudá královna - Victoria Aveyard
Jedna z nejnovějších a nejúspěšnějších knih na trhu, ale Čechům se z nějakého důvodu nelíbí.  
Anotace: Chudobou zasaženi Rudí žijí pod nadvládou Stříbrných - elitních bojovníků s nadpřirozenými schopnostmi. Pro sedmnáctiletou chudou dívku Mare Barrow se ale asi nikdy nezmění to, že patří mezi Rudé. Mare pracuje v paláci Stříbných, v městě, které nenávidí. Rychle nicméně zjišťuje, že přesto, že jí v žilách koluje červená krev, ovládá smrtící sílu. Taková, která je pro Stříbrné hrozbou a která by mohla zničit jejich nadvládu.

Křišťálový meč

5. Delirium – Lauren Oliver:
Lena žije ve světě bez lásky. Každý rok lidé, kteří dovršili 18 let, podstoupí léčbu a zbaví se lásky jednou pro vždy, ale Lena udělala jednu velkou chybu. Zamilovala se. Super nápad, ale trošičku horší zpracování. Ale za přečtení určitě stojí.


6. Dokonalý pár - Ally Condie:
Nedokonalá série s dokonalými obálkami. Kniha kolísá mezi průměrem a podprůměrem mezi dystopiemi. Ale ty obálky.
AnotaceCassie vždy věřila, že podřídit se těmto rozhodnutím je jen malou daní za dokonalý život. Když jí tedy Společnost vybere jako životního partnera jejího nejlepšího kamaráda Xandera, nepochybuje o tom, že je to ten pravý… dokud se na displeji s jeho portrétem nakrátko nemihne tvář někoho úplně jiného. Cassie musí najednou řešit obrovské dilema – volit mezi Xanderem a Kyem, jediným životem, jaký kdy poznala a dovedla si představit, a cestou, po níž se dosud nikdo nevydal. Musí volit mezi dokonalostí a citem, který možná dokonalý není, zato je však upřímný.


7. Hostitel - Stephenie Meyer
Opomíjené dílo Stephenie Meyer, které bylo zastíněno Stmíváním, ale myslím si, že je stejně tak dobré, aby mohlo být slavné.
AnotaceMelanie Stryder se odmítá vzdát. Náš svět napadl neviditelný nepřítel. Lidé se pro tyto mimozemšťany mění na pouhé hostitelské tělo; jejich mozek ovládne vetřelec, ale tělo zůstává netknuté a zdánlivě beze změny pokračuje v předchozím životě. Obětí mimozemšťanů se rychle stane drtivá většina lidstva. Když vetřelci dopadnou i Melanii, jednu z hrstky přežívajících „divokých“ lidí, dívka vůbec nepochybuje, že nastal její konec. „Poutnice“ – její vetřelecká „duše“ – která teď ovládla Melaniino tělo, dostala předem varování před problémy existence v člověku: změť pronikavých emocí, příliš mnoho smyslů, vypjatě živé vzpomínky. S jednou potíží však Poutnice nepočítá: předchozí obyvatelka těla se odmítá vzdát vlády nad svou myslí, i když tělo jí už nepatří. Poutnice bádá v Melaniiných myšlenkách a doufá, že objeví příčinu nezdolného lidského vzdoru. Místo toho Melanie naopk zaplní mysl Poutnice vzpomínkami a podobou milovaného muže – Jareda, který se dosud někde skrývá před vetřelci. A jelikož Poutnice se nemůže oddělit od Melaniiny tělesné touhy, sama začne prahnout po muži, jehož má odhalit. Když vnější okolnosti přinutí Poutnici a Melanii, aby uzavřely nedobrovolné spojenectví, vydají se spolu na nebezpečnou a nejistou pouť za mužem, kterého obě milují.
 
8. Kázání ohně - Francesca Haig
*NEJNADĚJNĚJŠÍ NOVINKA*
Anotace: Snila ten nejnebezpečnější sen – sen o rovnosti. Čtyři sta let po jaderném výbuchu se civilizace i příroda na Zemi výrazně proměnily v nový, primitivní svět. Přestože již Zemi neohrožuje vše pohlcující nukleární oheň a radioaktivní záření přestalo působit, z neznámých příčin se lidé začnou rodit jen jako dvojčata. První z páru – Alfa je vždy ve vynikající fyzické kondici, druhý – Omega se však narodí vždy s deformitou. I když mají Alfové i Omegové nerovné postavení a to vyvolává neustálé konflikty a boje, oba geny zároveň bezpodmínečně spojuje stigma – krutá skutečnost, před kterou nelze uniknout. Pokud jeden z dvojice zemře, umírá i ten druhý. Cass je vzácný typ Omegy – je obdařena jasnovidectvím. Její bratr Zach má zase velkou moc v Radě Alfů. Cass se odváží snít nejnebezpečnější ze snů – sen o rovnosti mezi oběma skupinami. A právě kvůli tomu se dostane do hledáčku jak svého bratra, tak celé Rady i hnutí odporu Omegů.


Závěr:

Dystopie není žánr pro každého, ale má velké množství podob a mnoho lidí si mezi nimi vybere. A pokud jste si ještě nevybrali, tak dystopie tu byly, jsou a určitě ještě nějakou dobu budou.


Vaše Klaruša (text) a Mata (zbytek) :)

Žádné komentáře:

Okomentovat