pátek 15. ledna 2016

RECENZE #7 - DIVOČINA

Obecné informace o knize:Název: Divočina
Originální název: Wild: From Lost to Found on the Pacific Crest Trail
Autor: Cheryl Strayed
Rok vydání: 2013
Nakladatelství: Ikar
Počet stran: 400

Obecné informace o filmu:


Název (v originále): Wild
Název (v češtině): Divočina
Rok: 2014
Režie: Jean-Marc Vallée
Scénář: Nick Hornby
Hrají: Reese Witherspoon, Gaby Hoffmann, Laura Dern, Kevin Rankin,..Anotace:


Pozoruhodně upřímný autobiografický příběh ženy, která se po traumatických událostech rozhodne vyrazit na 1 770 kilometrů dlouhou pěší pouť.
V šestadvaceti letech si Cheryl Strayedová, po smrti své matky a krachu svého manželství, myslela, že přišla o vše. Měla pocit, že již nemá co ztratit a učinila nejimpulzivnější rozhodnutí svého života: odhodlala se sama ujít vysokohorskou trasu Pacifik Crest Trail od Mohavské pouště přes celou Kalifornii a Oregon až do státu Washington.
Hrdinka, bez jakýchkoli znalostí o přežití v divoké přírodě, se nevyhne střetnutí s chřestýši a medvědy, překonává úmorná vedra či rekordní sníh.

Můj názor:


O knize jsem se dozvěděla, díky úspěšnému filmu, který byl podle této knihy natočen. Na knihu jsem slýchala docela protichůdné názory, tak jsem rozhodla si udělat svůj vlastní.  Je to příběh o hledání sama sebe. Je to tam dokonale vidět, že z malé naivní Cheryl, která zkoušena svým životem, se stává během cesty nezlomná žena. A přesně o tom kniha je. Ten kdo to nečetl, by mohl říct, že kniha je o holce, která to nemá v životě moc lehké, a tak se vydá ujít „pár“ kilometrů, aby se nějak zabavila. Ta cesta je vlastně jenom vedlejší prvek. Je to vlastně příběh uvnitř příběhu. Není divu, že autorčina prvotina měla velký úspěch. A samotná kniha? Je psána svižným stylem, který střídají pasáže úvah. Já vím, zní to děsně. Jak to může být svižné, a pak zase ne? Jednoduše, kniha je jako na houpačce. Jednou se čtením nemůžete přestat, a pak zase se vám chce ji odložit. Ale i přes tyto části mě čtení bavilo (já to snad píšu vždycky), je to zase něco jiného. Autobiografie psaná tak, že nevěříte, že to napsala amatérka.


Hlavní postavy:


Nevím, jestli se tady dá mluvit o nějaké oblíbenosti. Ani jedna z postav nebyla fiktivní takže, se to o vytváření charakterů moc říct nedá. Sice Cheryl neznám osobně, ale já ji mám prostě ráda.

Film:


Zase jedna povedená adaptace knihy. Já jsem na tohle velký puntičkář, ale bylo tam tolik detailů příběhu, že mě to uspokojilo. Nevím, kdo vybíral herce, ale tomu člověku se to nesmírně povedlo. Jediná co můžu filmu vytknout je, že nevím, jestli člověk, který knihu nečetl, si dokáže dát všechny souvislosti dohromady, ale jinak byl super.Závěr:


Když začnete číst takovou knihu, musíte počítat s tím, že to nebude úplně dokonalé, a uhlazené.  Jsou to vzpomínky, život, vše co autorka prožila a dokázala. A to je na tom to nejlepší.

Bonusy:

4 knihy, které si přečtěte, pokud se vám Divočina líbila:  • Řekni vlkům, že jsem doma - Carol Rifka Brunt
  • Chybějící díl -  Marjorie Celona
  • Zpověď: Z děcáku až na přehlídková mola - Veronika Kašáková
  • Nezlomený - Laura Hillenbrand

         

Trailer:
Sountracky:
Citáty:

 „I didn't know where I was going until I got there." 
„How wild it was, to let it be.“

Děkujeme za přečtění recenze na Divočinu.
Vaše Klaruša (text) a Mata (zbytek) :3 

Žádné komentáře:

Okomentovat